Αναρτήσεις

Συζητήσεις για τεχνικά θέματα και βελτιώσεις του αυτοκινήτου.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aposal

Αναρτήσεις

Δημοσίευση από aposal » Τρί Μαρ 29, 2011 2:17 pm

Οι αναρτήσεις ανέκαθεν αποτελούσαν ένα ενδιαφέρον θέμα για μένα. Όταν τον Μάρτιο του 2003 αγόρασα το αυτοκίνητο που έχω τώρα, ένα Corolla 1.6, η διαφορά στην ισχύ και τη ροπή του κινητήρα σε σύγκριση με το προηγούμενό μου αυτοκίνητο (Peugeot 205 1100 cc), ήταν μεγάλη. Το «Πεζάκι» έβγαζε μόλις 60 άλογα, αν και καθαρόαιμα (Morgan), αλλά λόγου του χαμηλού του βάρους (800 Kg) μπορούσε να κινείται με σημαντικές ταχύτητες.
Επειδή είχα και τη λόξα να μπαίνω στις στροφές με την ίδια ταχύτητα που είχα και στις ευθείες (το κατά δύναμιν), αποφάσισα κάποια στιγμή να βελτιώσω το ήδη καλά στημένο γαλλικό μου αυτοκίνητο.
Λόγω της συχνής διαδρομής Αθήνα – Θεσσαλονίκη, επέλεξα (το 2001) τα κίτρινα Bilstein σε συνδυασμό με μπροστινά ελατήρια (χαμηλώματος) της Eibach – Federn (σαν παρελκόμενα βέβαια άλλαξα και τα λάστιχα, αλλά και τα φρένα).
Η μεταμόρφωση ήταν μεγάλη! Το αμάξι σκλήρυνε βέβαια (τα μεταξωτά βρακιά απαιτούν…) και ένιωθα κάθε λακκούβα που υπήρχε στο δρόμο, αλλά όταν στην Εθνική άρχιζαν οι στροφές, άρχιζαν και τα δικά μου χαμόγελα…
Το συναίσθημα της φυγόκεντρης δύναμης και του γαντζώματος στο δρόμο (σε λογικό πλαίσιο, δεν αγνοούμε τους φυσικούς νόμους) δεν μπορεί να περιγραφεί.
Σε σχέση με το Πεζώ το Corolla μου ήταν ένα πολύ πιο άνετο αυτοκίνητο, με έμφαση μάλλον στην ομαλή, οικογενειακή οδήγηση, παρά στην σπορτίβικη. Φυσικά, από την πρώτη στιγμή ήθελα να αλλάξω τα αμορτισέρ. Έστειλα ηλεκτρονικό μήνυμα, μέσω e-mail, στην αντιπροσωπεία, και εκείνη μου απάντησε ότι δεν μου δικαιολογεί αντικατάσταση από άλλο αμορτισέρ, πλην εκείνων της εταιρίας Kayaba. Επικοινώνησα με την εταιρία που τα εισάγει, αλλά δεν είχαν το καλό Kayaba (AGX) διαθέσιμο, παρά μόνο για μοντέλα έως το 2001. Ίσως να ερχόταν τον επόμενο χρόνο. Αυτή η ιστορία κράτησε 3 έτη ώσπου τελικά, κόντρα στις εισηγήσεις της Toyota Hellas, αποφάσισα να επιλέξω τα κίτρινα Koni! Τα επέλεξα από τα αντιστοίχου χρώματος Bilstein γιατί είχαν 4 σημεία προφόρτισης και μπορούσα να τα ρυθμίσω στη σχετικά μαλακή σκάλα, ενώ τα Bilstein παρέμεναν μόνο σκληρά.
Η διαφορά ήταν πολύ σημαντική στην βελτίωση του κρατήματος, καθώς μου έφυγε το άγχος αν μια στροφή θα με βγάλει ή όχι, πάντοτε βέβαια κινούμενος σε «λογικά όρια». Το πιο σημαντικό είναι ότι δεν άλλαξε καθόλου η άνεση στα ταξίδια.
Το συστήνω λοιπόν σε οποιονδήποτε θελήσει να βελτιώσει την οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου του, χωρίς να θυσιάσει την άνεση.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Elpida

Re: Αναρτήσεις

Δημοσίευση από Elpida » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:09 am

Εντωμεταξυ μπηκα κι εγω εδω μεσα σαυτο το ποστ μπας και ειχε αναρτησει ο Αποστολος κανενα αμαξακι αλλα τελικα καταλαβα ποσο ασχετη ειμαι απο αμαξια :? :? :? :? :?

Άβαταρ μέλους
aposal

Δημοσίευση από aposal » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:22 am

Αυτό που γράφεις είναι καλό, Ελπίδα! Σιγά - σιγά θα αποκτήσεις το γνωθι σ' αυτόν και στις άλλες σου δραστηριότητες (πέραν των αυτοκινήτων)...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Elpida

Δημοσίευση από Elpida » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:25 am

aposal έγραψε:Αυτό που γράφεις είναι καλό, Ελπίδα! Σιγά - σιγά θα αποκτήσεις το γνωθι σ' αυτόν και στις άλλες σου δραστηριότητες (πέραν των αυτοκινήτων)...
no commends.......

Άβαταρ μέλους
aposal

Δημοσίευση από aposal » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:27 am

Αυτό έλλιπε!

Άβαταρ μέλους
Elpida

Δημοσίευση από Elpida » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:30 am

aposal έγραψε:Αυτό έλλιπε!
ανορθογραφε...... :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
aposal

Δημοσίευση από aposal » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:34 am

Ναι, γιατί έγραψες "commends"...

Άβαταρ μέλους
Elpida

Δημοσίευση από Elpida » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:37 am

aposal έγραψε:Ναι, γιατί έγραψες "commends"...
στη μητρικη σου γλωσσα ειναι ανεπιτρεπτο σε ολες τις αλλες τι t τι d οδοντικα και τα δυο :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά Θέματα και Βελτιώσεις”