Θαύματα και σημάδια

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.
Απάντηση
fotini

Θαύματα και σημάδια

Δημοσίευση από fotini » Πέμ Μαρ 27, 2014 7:31 pm

Θα ξεκινήσω με μια εμπειρία δική μου. Δεν θα πω, ότι ήταν θαύμα, αλλά θεωρώ πως ήταν ένα σημάδι.
Πριν τέσσερα χρόνια ήμουν αποσπασμένη στην Κατερίνη σε κάποια δημοτικά σχολεία και πηγαινοερχόμουν καθημερινά Θεσσαλονίκη-Κατερίνη. Αφού είχα μάθει σε ποιά σχολεία θα υπηρετούσα, ξεκίνησα να τα ψάχνω ένα ένα για να παρουσιαστώ. Με κόπο και αρκετό ψάξιμο τα βρήκα τελικά. Όταν ήταν να βρω και το τελευταίο και πλησίαζα, είδα μια εκκλησία και καθώς προχωρούσα, ρώτησα από περιέργεια μια γυναίκα που περνούσε εκείνη τη στιγμή, πώς ονομαζόταν αυτή η εκκλησία. Όταν άκουσα, ότι ήταν η Παναγία η Παντάνασσα με έπιασε ένα ρίγος. Και αυτό επειδή εδώ και αρκετά χρόνια διαβάζω καθημερινά την παράκληση της Παναγίας της Παντάνασσας. Το θεώρησα σημάδι από την Παναγία, ότι είναι κοντά μου. Πόσο συχνά άλλωστε συναντάμε εκκλησίες με το προσωνύμιο "Παντάνασσα"; Και η εκκλησία βρισκόταν ακριβώς δίπλα στο σχολείο.

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ

Re: Θαύματα και σημάδια

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ » Σάβ Ιαν 24, 2015 11:21 pm

Δόξα τω Τριαδικώ Θεώ!
«Αγαπήσεις Κύριον τον Θεόν σου εν όλη τη καρδία σου και εν όλη τη ψυχή σου και εν όλη τη διανοία σου αύτη έστί πρώτη και μεγάλη εντολή. Δευτέρα...αγαπήσεις τόν πλησίον σου ώς σεαυτόν έν ταύταις ταίς δυσίν εντολαίς όλος ο νόμος και οι προφήται κρέμανται»

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”