Μουσική από σειρές και ταινίες

Όλα για την μουσική.
Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Re: Μουσική από σειρές και ταινίες

Δημοσίευση από Μανώλης » Πέμ Μάιος 21, 2015 5:44 pm

Η ΧΑΡΑΥΓΗ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ (1971)
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tcHriRtavco[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WYgx-47V9gI[/youtube]
Η Χαραυγή της Νίκης είναι ο τίτλος ελληνικής πολεμικής κινηματογραφικής ταινίας του 1971, σε σκηνοθεσία Ντίμη Δαδήρα και σενάριο Γιώργου Λαζαρίδη και με πρωταγωνιστή τον Λάκη Κομνηνό.Οι συμμαχικές δυνάμεις της Μέσης Ανατολής αναθέτουν στον Νικήτα, το γιο ενός μπεκρή συνεργάτη των Γερμανών, την καταστροφή του γερμανικού στρατιωτικού αεροδρομίου της Κρήτης. Ο Νικήτας και ο Λευτέρης, ο αρχηγός των ανταρτών, αγαπούν ταυτόχρονα την ίδια γυναίκα, την Μάρθα. Λίγο πριν την άφιξη των κομμάντος, οι αντάρτες καταστρέφουν μια γέφυρα. Οι Γερμανοί συλλαμβάνουν τον πατέρα του Λευτέρη και τη Μάρθα, για να αναγκάσουν τον Λευτέρη να παραδοθεί. Αυτός όμως ούτε παραδίνεται, ούτε βοηθάει το Νικήτα στην αποστολή, γιατί την θεωρεί καθαρή αυτοκτονία. Στο τέλος όμως αποφασίζει με μια μικρή ομάδα ανταρτών να εισβάλουν στο αρχηγείο των Γερμανών, δίνουν σκληρή μάχη και τελικά ελευθερώνουν και τον πατέρα του και τη Μάρθα.
Τα γυρίσματα της ταινίας έγιναν στο Ρέθυμνο το Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο του 1970, χρησιμοποιήθηκαν για τις ανάγκες της ταινίας ο αρχαιολογικός χώρος του κάστρου της Φορτέτζας. Γυρίσματα έγιναν και στην παλιά πόλη και τέλος χρησιμοποιήθηκε και το κτήριο της Νομαρχίας Ρεθύμνου.Επίσης γυρίσματα έγιναν, στο Κουρταλιώτικο και Πρασιανό φαράγγι, στο χωριό Σπήλι και στο χωριό Μύλοι, στο χωριό Μαρουλάς και στο οροπέδιο της Νίδας. Γυρίσματα έγιναν και στην πόλη των Χανίων.
Το έργο τιμήθηκε με το βραβείο β΄ γυναικείου ρόλου (Μιράντα Κουνελάκη) στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης 1971,επίσης προβλήθηκε εκτός συναγωνισμού το Μάιο του 1971 στο Φεστιβάλ των Καννών με σκοπό την αγορά της από ξένες κινηματογραφικές εταιρείες.Η ταινία προβλήθηκε στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης 1971, αλλά το κοινό την υποδέχτηκε με φοβερές αποδοκιμασίες. Οι παραγωγοί της ταινίας απείλησαν ότι θα διέκοπταν την προβολή, αν συνεχίζονταν οι αποδοκιμασίες, χωρίς αυτό να γίνει κατορθωτό. Τη μουσική έγραψε ο Κώστας Καπνίσης και τραγουδά και παίζει λύρα ο Νίκος Ξυλούρης.
Ηθοποιοί: Λάκης Κομνηνός , Μπέτυ Αρβανίτη , Μιράντα Κουνελάκη , Νίκος Δαδινόπουλος , Γκίκας Μπινιάρης , Ίλυα Λιβυκού , Δήμος Σταρένιος , Λευτέρης Βουρνάς , Γιώργος Βελέντζας , Νίκος Βανδώρος , Άντα Πατρέλη , Νίκος Αναγνωστάκης , Λευτέρης Κορωνάκης , Κυριάκος Δανίκας , Αντώνης Λιώτσης , Ροδόλφος Γκαίτλιχ , Λάκης Γκέκας , Δημήτρης Βεάνος
Φωτιά ζεσταίνει το κορμί και γνώση το μυαλό μου
Μα όσα κι αν μάθω λιγοστά είναι για τον Θεό μου

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Σάβ Μάιος 23, 2015 1:15 pm

Rocky II
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=n0mfD4bYDBs[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=J5G7IUXCQP8[/youtube]
Ρόκυ Νο 2 παραγωγής του 1979 σε σκηνοθεσία του Σιλβέστερ Σταλόνε, ο οποίος ήταν και ο πρωταγωνιστής. Αποτελεί συνέχεια της πρώτης ταινίας του Ρόκυ.Ο μεταξύ τους αγώνας του Ρόκυ και του Απόλλο Κρήντ, λήγει ισόπαλος, νιώθωντας ο δεύτερος πως έχει ταπεινωθεί απο εναν ερασιτένχη. Όπως, καταλαβάινει κανείς, ο Απόλλο έβαλε τον εαυτό του πιο πάνω απο τον Μπαλμπόα, και ζητείται ρεβάνς για δεύτερο αγώνα όπου εκεί θα κριθεί ποιος είναι ο καλύτερος. Ο Ρόκυ απο την άλλη, θέλει να έχει μια ήσυχη ζωή με την σύζυγο του, την Άντριαν και μαθαίνεται πως είναι σε εγκυμοσύνη. Αυτό βάζει τον Ρόκυ σε δίλημμα: θα παλέψει με τον Κρήντ, για να δείξει πως έκανε λάθος για ρεβάνς ή θα αφήσει την καριέρα του ως πυγμάχος και θα ασχοληθεί με τις οικογενειακές ανάγκες ενος συζύγου και μέλλοντα πατέρα;.
Σιλβέστερ Σταλόνε ... Ρόκυ Μπαλμπόα
Τάλια Σάιρ ... Άντριαν Πενίνο
Μπαρτ Γιάνγκ ... Πόλι Πενίνο
Καρλ Γουέδερς ... Απόλο Κριντ
Σίλβια Μιλς ... Μαίρη Αν Κριντ
Μπέρτζες Μέρεντιθ ... Μίκι Γκόλντμιλ

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Δευ Μάιος 25, 2015 1:32 pm

ΜΑΡΙΧΟΥΑΝΑ ΣΤΟΠ 1971 Μ. ΠΛΕΣΣΑΣ **ΤΡΕΞΤΕ ΝΑ ΣΜΙΞΟΥΜΕ**
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=UuBLnL1-o8E[/youtube]
Το σπίτι που κληρονομούν δύο ξαδέρφια γίνεται η πέτρα του σκανδάλου, αφού ο καθένας σκέπτεται να το αξιοποιήσει διαφορετικά. Ο Αχιλλέας θέλει να το κάνει νυχτερινό κέντρο, όπου θα παρουσιάζει το χορευτικό του πρόγραμμα, ενώ ο Ιπποκράτης ζει σ’ αυτό και νοικιάζει το υπόγειο στην κοπέλα που αγαπά, τη Δέσποινα. Τα πράγματα περιπλέκονται με την άφιξη από το εξωτερικό της τρίτης κληρονόμου, της Καίτης, η οποία θα τους ξεσηκώσει τα μυαλά. Ωστόσο, θα αλλάξει τακτική όταν ερωτευτεί τον Γιώργο.
Ηθοποιοί: Ζωή Λάσκαρη , Γιώργος Πάντζας (Γιώργος Κεχαγιάς/τραγούδι) , Χρόνης Εξαρχάκος , Ελένη Ανουσάκη , Μαρία Ιωαννίδου , Βαγγέλης Σειληνός , Μάρθα Καραγιάννη , Τόλης Βοσκόπουλος (τραγούδι) , Μιράντα Ζαφειροπούλου , Κώστας Καφάσης , Στράτος Παχής , Δήμητρα Σερεμέτη , Κώστας Παπαχρήστος , Μίμης Θειόπουλος , Γιώργος Τσαούσης , Πάνος Σαργέντης , Νίκος Αβαγιανός , Νικόλ Κοκκίνου (Μαρία, χορεύτρια) , Λίλα Δρούτσα (χορευτής) , Νίκη Φιλοπούλου , Νανά Οικονόμου (χορεύτρια) , Μαρία Κωνσταντάκη (I) (χορεύτρια) , Λίντα Κωνσταντάκη (χορεύτρια) , Μιράντα Μαντά (χορεύτρια) , Παναγιώτης Ανθής (χορευτής) , Γιώργος Χριστοδουλάκης (χορευτής) , Μιχαήλ Παυλίδης (χορευτής) , Γιάννης Μαυροειδής (χορευτής) , Ρόντα Παπαδοπούλου (χορεύτρια) , Νίκος Μαγέρ (χορευτής) , Σάββας Αξιώτης (χορευτής) , Ρίτα Σεβαστοπούλου (χορεύτρια) , Σπύρος Πετινάρης (χορευτής)

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Τρί Μάιος 26, 2015 8:30 pm

THE BODYGUARD Whitney Houston - I Will Always Love You
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1HgOuQ7hkJI[/youtube]
The Bodyguard(Ο σωματοφύλακας)
Μια διάσημη τραγουδίστρια της ποπ δέχεται απειλητικά γράμματα από κάποιον ψυχοπαθή θαυμαστή της και προσλαμβάνει ένα σωματοφύλακα για να εξασφαλίσει την ηρεμία της. Αρχικά, δυσανασχετεί με τις μεθόδους του αλλά πολύ σύντομα ένας παράφορος έρωτας γεννιέται...
Έτος Παραγωγής: 1992
Διάρκεια: 95 λεπτά
ΠΑΡΑΓΩΓΗ: 0
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Mick Jackson
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ: Kevin Costner (Frank Farmer) Whitney Houston (Rachel Marron) Gary Kemp (Sy Spector) Bill Cobbs (Devaney) Ralph Waite (Herb Farmer) Tomas Arana (Portman) Michele Lamar Richards (Nicki) Mike Starr (Tony) Christopher Birt (Henry) DeVaughn Nixon (Fletcher)

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Τετ Μάιος 27, 2015 6:45 pm

ROCKY III - EYE OF THE TIGER
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=PsJK7tlBQOQ[/youtube]
Το Eye of the Tiger είναι τραγούδι των Survivor από το oμώνυμο άλμπουμ. Είναι soundtrack της ταινίας Ρόκυ Νο 3: Ο Θρίαμβος
Ο Ρόκυ Νο 3: Ο Θρίαμβος είναι μία κινηματογραφική ταινία αμερικανικής παραγωγής, του 1982 σε σκηνοθεσία του Σιλβέστερ Σταλόνε, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής και ο σεναριογράφος. Αποτελεί συνέχεια του Ρόκυ Νο 2.Μετά τον εκρηκτικό αγώνα με τον Κρηντ, ο Ρόκυ στέφεται Παγκόσμιος Πρωταθλητής, και η ζωή του μετά τον γάμο του με την αγαπημένη του, Άντριαν και την νέα του φιλία με τον Κρηντ, γυρίζει σελίδα. Πλέον, είναι και πατέρας και σκέφτηκε σοβαρά να αποχωρήσει από την ενεργό δράση για να ασχοληθεί με την οικογένεια του. Σε μια τελετή που έγινε κοντά στην Έκθεση Καλλιτεχνικών, όπου τέλειωνε το πρωινό του τρέξιμο παλαιότερα, αποκαλύφθηκε ένα μνημείο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή. Αυτό τον εντυπωσίασε όπως και τους πολίτες που συγκεντρώθηκαν, αλλά σε κάποιον πάλι, όχι.
Ο Κλάμπερ Λάνγκ είναι ένας επαγγελματίας μποξέρ, ο οποίος σύμφωνα με τον βαθμολογικό πίνακα της κατηγορίας των Βαρέων Βαρών πλησιάζει "επικίνδυνα" τον Ιταλοαμερικανό. Εκεί άρχισε και η πρώτη πρόκληση, χλευάζοντας τον και προκαλώντας τον σε αγώνα. Ο Ρόκυ βιάστηκε σύμφωνα με τον προπονητή του να πει το "ναι" όμως ο Ρόκυ επέμενε να αγωνιστεί. Είχε δίκιο ο γερο-Μάικ ή η επιμονή του Ρόκυ να αγωνιστεί για τελευταία φορά, ήταν σωστή;
Μίστερ Τ. ... Κλάμπερ Λανγκ
Σίλβια Μιλς ... Μαίρη Αν Κριντ
Μπέρτζες Μέρεντιθ ... Μίκι Γκόλντμιλ

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Πέμ Μάιος 28, 2015 8:33 pm

ΣΤΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=TJUJAVeNAbI[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CU47coD0ppk[/youtube]
Δραματική 2010 | Έγχρ. | Διάρκεια: 94΄
Eλληνική ταινία, σκηνοθεσία Στράτος Μαρκίδης
Παίζουν: Κατερίνα Γερονικολού, Κώστας Λούκας, Ιωσήφ Μαρινάκης, Τάνια Τρύπη, Κώστας Αποστολάκης, Τζένη Μπότση, Πατρίτσια Περιστέρη, Μπέτυ Λιβανού, Γιάννης Βόγλης, Εύα Λάσκαρη
Ο έρωτας δύο νέων από την Κρήτη φέρνει στο προσκήνιο μια παλιά ιστορία βεντέτας που χωρίζει τις οικογένειές τους.
Η Αλεξάνδρα και ο Μάνος, δύο άγνωστα μεταξύ τους παιδιά, νιώθουν ερωτική αναστάτωση με τις πρώτες ματιές που ανταλάσσουν. Η επαφή τους διακόπτεται απότομα από τον αδελφό της Αλεξάνδρας, τον Στέφανο, που την παίρνει και φεύγουν. Η Αλεξάνδρα και ο Μάνος ξαναβρίσκονται συμπτωματικά στο Λονδίνο όπου σπουδάζουν σε διαφορετικές σχολές και έτσι αρχίζουν να βλέπονται κρυφά, αφού ο Κωνσταντίνος Αδαμάκης, ο πατέρας της Αλέξανδρας, την έχει τάξει στον γιό του συνεταίρου του στις ξενοδοχειακές επιχειρήσεις. Ο Κωνσταντίνος έρχεται αντιμέτωπος με το παρελθόν, όταν μαθαίνει από τον Στέφανο ότι ο Μάνος δεν είναι άλλος, από τον γιό του 'Αγγελου Παπαδάκη, του μεγαλύτερου εχθρού του, που τον είχε τραυματίσει σοβαρά στο πόδι αφήνοντάς του μόνιμη βλάβη, πυροδοτώντας μια βεντέτα που μεταμόρφωσε δυο παιδικούς φίλους σε αιώνιους εχθρούς...
Στίχοι: Κώστας Φασουλάς
Μουσική: Βαγγέλης Βέττας
Στο ξέσπασμα του φεγγαριού, αυτός που θα γλιτώσει,

δε θά 'ναι αυτός που αρνήθηκε στον έρωτα να δώσει.

Κι εσύ που μού 'ταξες πολλά, δε σού 'χω εμπιστοσύνη,

χρόνια στην άκρη του γκρεμού κατάντησα αγρίμι.

Στο ξέσπασμα του φεγγαριού, η νύχτα θα μεθύσει,

θα σκορπιστεί σαν άρωμα, την πίκρα μου να σβήσει.

Κι εμένα πια δε θα με δουν του πόνου οι συμπληγάδες,

να σέρνω το βαγόνι σου σε σκουριασμένες ράγες.

Στο ξέσπασμα του φεγγαριού, αυτός που θα γλιτώσει,

δε θά 'ναι αυτός που αρνήθηκε στον έρωτα να δώσει

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Παρ Μάιος 29, 2015 8:29 pm

ΜΑΙΡΗ ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΚΛΑΨΑ ΧΘΕΣ ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΟΙ ΧΑΝΤΡΕΣ, 1967
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RMJc8BMWprs[/youtube]
Οι θαλασσιές οι χάντρες είναι ελληνική μουσική κωμωδία του 1967 της Φίνος Φιλμς σε σενάριο και σκηνοθεσία Γιάννη Δαλιανίδη. Η Μαίρη (Ζωή Λάσκαρη), μια πλούσια κοπέλα προκαλεί προβλήματα σε μια παραδοσιακή, λαϊκή γετονιά της Αθήνας ανοίγοντας ένα μαγαζί όπου παίζει μοντέρνα τραγούδια. Στο απέναντι μαγαζί, ο Φώτης (Φαίδων Γεωργίτσης), ο γόης της γειτονιάς που παίζει μπουζούκι, την ερωτεύεται και κάνει θυσίες για εκείνη.
Η ταινία έκοψε 531.278 εισιτήρια.
Πρωταγωνιστούν
Ζωή Λάσκαρη .... Μαίρη Κανιάτογλου
Φαίδων Γεωργίτσης .... Φώτης Τσίπουρας
Κώστας Βουτσάς .... Κώστας Πίτουρας
Μάρθα Καραγιάννη .... Ελένη Τσίπουρα
Μαίρη Χρονοπούλου .... Σοφία
Γιάννης Βογιατζής .... Μεμάς Γαρδούμπας
Άρης Μαλιαγρός .... Σωκράτης Κανιάτογλου
Αλέκα Μαβίλη ..... Μαρκησία
Στίχοι: Άκος Δασκαλόπουλος
Μουσική: Μίμης Πλέσσας
1. Γιάννης Πουλόπουλος
2. Μαρινέλλα
3. Μαίρη Χρονοπούλου
4. Ελευθερία Αρβανιτάκη & Μαρινέλλα

Έκλαψα χτες σαν μέτρησα
τις πίκρες της ψυχής μου
κι εσύ δεν ήσουν πλάι μου
αστέρι της ζωής μου

Έκλαψα χτες σαν μέτρησα
τις νύχτες που `μαι μόνος
τις νύχτες που σ’ αναζητώ
και με καρφώνει ο πόνος

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Τρί Ιουν 02, 2015 12:25 pm

ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ(1964) ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΥΤΣΑΣ - ΦΣΣΣΤ ΜΠΟΙΝΓΚ
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=i3uc3pCgXqg[/youtube]
Κάτι να καίη Έτος: 1963 Σκηνοθεσία: Δαλιανιδης Γιαννης Σενάριο: Δαλιανιδης Γιαννης Μουσική Μίμης Πλέσσας
Ο Κλέαρχος (Κώστας Βουτσάς) με τον Φάνη (Χρήστος Νέγκας) κι άλλους τρεις Θεσσαλονικείς έχουν φτιάξει ένα μουσικό συγκρότημα, στο οποίο επιθυμεί να συμμετέχει και η Ρένα (Μάρθα Καραγιάννη), τα αγόρια όμως δεν της το επιτρέπουν. Η Ρένα γνωρίζει τον κύριο Ντίνο Εξαρχόπουλο (Ντίνος Ηλιόπουλος) ο οποίος συνοδεύει την Τζένη ( Έλενα Ναθαναήλ), την κόρη του διευθυντή του, σε μια επίσκεψη στη Διεθνή Έκθεση της Θεσσαλονίκης. Ο εν λόγω κύριος, θέλοντας να κατακτήσει τη Ρένα της υπόσχεται να βοηθήσει το συγκρότημα. Οι σκοτούρες του Ντίνου μεγαλώνουν με την άφιξη της Σοφίας (Ρένα Βλαχοπούλου), η οποία μόνο αν τον παντρευτεί θα εισπράξει την κληρονομιά του μακαρίτη θείου της. Ο Κλέαρχος γνωρίζεται με την αδελφή της Σοφίας, ο Φάνης με την Τζένη και όλοι μαζί κατεβαίνουν στην Αθήνα, σε αναζήτηση της επιτυχίας και της ευτυχίας.
Ντίνος Ηλιόπουλος, Ρένα Βλαχοπούλου, Κώστας Βουτσάς, Μάρθα Καραγιάννη, Χλόη Λιάσκου, Έλενα Ναθαναήλ, Χρήστος Νέγκας, Χρήστος Τσαγανέας, Γιώργος Τσιτσόπουλος, Έλσα Ρίζου, Γιώργος Βρασιβανόπουλος, Αλέκος Τζανετάκος, Τόλης Βοσκόπουλος, Άγγελος Μαυρόπουλος, Περικλής Χριστοφορίδης, Ερρίκος Κονταρίνης, Κώστας Παπαχρήστος, Γιώργος Βελέντζας, Μπάμπης Ανθόπουλος, Γιώργος Ρόης, Μιχάλης Μεταξάς, Γιώργος Γρηγορίου

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Πέμ Ιουν 04, 2015 8:09 pm

Rocky 4 training montage - Hearts On Fire
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1SUzcDUERLo[/youtube]
Το Ρόκυ Νο 4: Η Γιγαντομαχία, είναι μία κινηματογραφική ταινία αμερικανικής παραγωγής, του 1985 σε σκηνοθεσία Σιλβέστερ Σταλόνε, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής και ο σεναριογράφος. Αποτελεί συνέχεια του Ρόκυ Νο 3: Ο Θρίαμβος.Ο Ρόκυ είναι πλέον παγκόσμιος πρωταθλητής, ζει μια ήσυχη οικογενειακή ζωή με τη γυναίκα του την Άντριαν και το γιο του, και είναι φίλος με τον πρώην αντίπαλο του τον Απόλο Κριντ. Όλα αλλάζουν από τη στιγμή, που έρχεται στην Αμερική μια νέα πρόκληση, είναι ο Σοβιετικός σούπερ σταρ του μποξ Ιβάν Ντράγκο. Ο Απόλο Κριντ ενοχλημένος από την ξιπασιά των Σοβιετικών, προκαλεί τον Ντράγκο σε αγώνα επίδειξης, πιστεύοντας ότι θα νικήσει εύκολα και θα "ταπεινώσει" τον Σοβιετικό αντίπαλο. Δυστυχώς όμως ο Ντράγκο αποδεικνύεται μία δολοφονική μηχανή, με αποτέλεσμα ο Απόλο Κριντ να πεθάνει πάνω στο ρινγκ, μπροστά στα μάτια πολλών θεατών. Ο Ρόκυ αποφασίζει να πάρει εκδίκηση για τον άγριο θάνατο του φίλου του, προκαλώντας τον Ντράγκο σε αγώνα που έγινε στη Μόσχα όπου και κέρδισε προκαλώντας το θαυμασμό των Σοβιετικών.Η ταινία "τιμήθηκε" με πέντε Χρυσά Βατόμουρα στη διοργάνωση του 1986: Χειρότερης Σκηνοθεσίας, Μουσικής, Ανδρικής Ερμηνείας (Σταλόνε), Β΄ Γυναικείου Ρόλου και Πρωτοεμφανιζόμενης Ηθοποιού (Μπριγκίτε Νίλσεν).
Σύλβια Μηλς ... Μαρί - Ανν Κριντ
Ντολφ Λούντγκρεν ... Ιβάν Ντράγκο
Μπριγκίτε Νίλσεν ... Λουντμίλα Ντράγκο
Τόνι Μπάρτον ... Ντιούκ

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Δευ Ιουν 08, 2015 7:26 pm

James Bond 007: For Your Eyes Only Για τα μάτια σου μόνο, 1981
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CsxXfxRaI38[/youtube]
Αγγλική ταινία, σκηνοθεσία Τζον Γκλενμε τους: Ρότζερ Μουρ, Καρόλ Μπουκέ, Τοπόλ, Τζούλιαν Γκόβερ
Οταν τον Οκτώβριο του 1980 ξεκίνησαν στα Μετέωρα τα γυρίσματα της ταινίας του Τζέιμς Μποντ, «Για τα μάτια σου μόνο», οι μοναχοί αντέδρασαν έντονα -δεν συμφωνούσαν με τη βία στις ταινίες του Τζέιμς Μποντ- προσπαθώντας μάλιστα να σαμποτάρουν τα γυρίσματα!
Οι προσπάθειές τους απέτυχαν και το αποτέλεσμα ήταν μια cult ταινία με μια διάσημη όσο και αγωνιώδη σκηνή ανάβασης στα Μετέωρα (η κορυφαία αναρρίχηση στην ιστορία των Τζέιμπς Μποντ) που κόβει την ανάσα!
Σε γενικές γραμμές το «Για τα μάτια σου μόνο» με τον Ρότζερ Μουρ και την Κάρολ Μπουκέ, διαφήμισε σε μεγάλο βαθμό, όχι μόνο τα Μετέωρα, αλλά και τα ελληνικά νησιά και τοπία συνολικότερα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσικη”