Το παιδάκι και η μαμά

Απάντηση
stathisekp

Το παιδάκι και η μαμά

Δημοσίευση από stathisekp » Τετ Μάιος 04, 2011 3:05 pm

Κυκλοφορεί στο facebook:
ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ:
"ΜΑΝΟΥΛΑ, ΖΩΓΡΑΦΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΓΙΟΝ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ".
ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΗ ΑΥΤΗ, ΧΤΥΠΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑΣ. ΜΕΤΑΝΙΩΜΕΝΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ, ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ... ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ, Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ, ΣΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ:
"ΜΑΝΟΥΛΑ...Σ'ΑΓΑΠΩ..."
ΑΦΗΣΕ ΤΟ Κ ΕΣΥ ΜΙΑ ΩΡΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΣΟΥ, ΔΕΙΞΕ Κ ΕΣΥ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΒΙΑΣ.
δώρησαί μοι τοῦ ὁράν τά ἐμά πταίσματα, καί μή κατακρίνειν τόν ἀδελφόν μου

Άβαταρ μέλους
Elpida

Re: Το παιδάκι και η μαμά

Δημοσίευση από Elpida » Πέμ Μάιος 05, 2011 7:08 am

Μανες τερατα............. :2:

ελληνας

Δημοσίευση από ελληνας » Πέμ Μάιος 05, 2011 8:17 am

Είμαστε κατά οποιασδήποτε βίας,αυτονόητα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
ψυχούλα

Δημοσίευση από ψυχούλα » Πέμ Μάιος 05, 2011 3:12 pm

αυτο μοιαζει πολυ με την ιστορια με το παιδακι που χαραξε το αυτοκινητο του μπαμπα του. τελος παντων. δεν εχει σημασια αν ειναι αληθινη σημασια εχει οτι πραγματι γινονται ανηκουστα μαρτυρια σε πολλα παιδακια και μαλιστα απο τους ιδιους τους γονεις. το να λεμε βεβαια οτι ειμαστε κατα της βιας δεν ξερω σε τι βοηθα γιατι αυτα γινονται πισω απο κλειστες πορτες και τα παιδακια δεν εχουν ουσιαστικα πολλες ελπιδες. τουλαχιστον αν αντιλαμβανομαστε κατι να μη κανουμε το παπι επειδη εμεις κοιταμε τη δουλεια μας κτλ. Εχω φτασει πια να λεω οτι θα πρεπε να περνανε εξετασεις οι υποψηφιοι για γαμο*γονεικοτητα οπως περνανε απο κοσκινο οσοι θελουν να υιοθετησουν.
Και συ έφεγγες στη μέση όλου του κόσμου,
κι ήσουν φως μου,
κατακόκκινη νιφάδα σε γιορτή
σε γιορτή που δεν ξανάδα στη ζωή μου τη σκυφτή.

stathisekp

Δημοσίευση από stathisekp » Πέμ Μάιος 05, 2011 3:25 pm

Δε νομίζω να είναι αληθινή, αλλά σκοπό έχει να μας αφυπνίσει για την ενδοοικογενειακή βία και ειδικά έναντι των παιδιών.
Οι πόρτες των διαμερισμάτων μπορεί να είναι κλειστές, αλλά ένα παιδί πάντοτε δείχνει αν είναι κακοποιημένο ή όχι.
δώρησαί μοι τοῦ ὁράν τά ἐμά πταίσματα, καί μή κατακρίνειν τόν ἀδελφόν μου

ελληνας

Δημοσίευση από ελληνας » Πέμ Μάιος 05, 2011 3:31 pm

ψυχούλα έγραψε:αυτο μοιαζει πολυ με την ιστορια με το παιδακι που χαραξε το αυτοκινητο του μπαμπα του. τελος παντων. δεν εχει σημασια αν ειναι αληθινη σημασια εχει οτι πραγματι γινονται ανηκουστα μαρτυρια σε πολλα παιδακια και μαλιστα απο τους ιδιους τους γονεις. το να λεμε βεβαια οτι ειμαστε κατα της βιας δεν ξερω σε τι βοηθα γιατι αυτα γινονται πισω απο κλειστες πορτες και τα παιδακια δεν εχουν ουσιαστικα πολλες ελπιδες. τουλαχιστον αν αντιλαμβανομαστε κατι να μη κανουμε το παπι επειδη εμεις κοιταμε τη δουλεια μας κτλ. Εχω φτασει πια να λεω οτι θα πρεπε να περνανε εξετασεις οι υποψηφιοι για γαμο*γονεικοτητα οπως περνανε απο κοσκινο οσοι θελουν να υιοθετησουν.
Mεγάλο ρόλο παίζουν οι εκπαιδευτικοί. Στο σχολείο του γιου μου υπάρχει παιδάκι που καθημερινά χτυπά τα υπόλοιπα. Φωνάζει ότι είναι περίπτωση κακοποιημένου παιδιού!

Άβαταρ μέλους
ψυχούλα

Δημοσίευση από ψυχούλα » Πέμ Μάιος 05, 2011 6:42 pm

χμμ δεν ισχυει παντα αυτο υπαρχουν επιθετικα παιδια που δεν εχουν κακοποιηθει και οι αιτιες ειναι αλλου και υπαρχουν και κακοποιημενα που βγαζουν πολυ εμμεση επιθετικοτητα που δεν την καταλαβαινεις και δεν ενοχλουν τα αλλα παιδια.

οσο για τους εκπαιδευτικους εγω εχω μια φιλη που το ενα απο τα διδυμα της χτυπουσε τα αλλα στον δημοσιο παιδικο σταθμο και της επεβαλαν να το παει σε ψυχολογο και σε κατι αλλους ειδικους (δε τα θυμαμαι τωρα καλα) αλλιως υπηρχε κινδυνος να επεμβει και η Προνοια, σου λεει τι γινεται σε αυτο το σπιτι. Η κοπελα αυτη δεν χτυπουσε το παιδι ομως εφταιγε το οτι η ιδια ηταν δυστυχισμενη και μαλωνε με τον αντρα της και η κακη της ψυχολογια και το κακο κλιμα στο σπιτι προφανως επηρεαζε τα παιδια, το ενα ηταν πολυ επιθετικο και το αλλο πολυ ντροπαλο.
κι ήσουν φως μου,

ελληνας

Δημοσίευση από ελληνας » Παρ Μάιος 06, 2011 8:11 am

Εδώ ψυχούλα,μιλάς για ψυχική κακοποίηση η οποία είναι εξίσου αν όχι χειρότερη από την σωματική!

Άβαταρ μέλους
ψυχούλα

Δημοσίευση από ψυχούλα » Παρ Μάιος 06, 2011 2:19 pm

ελληνας έγραψε:Εδώ ψυχούλα,μιλάς για ψυχική κακοποίηση η οποία είναι εξίσου αν όχι χειρότερη από την σωματική!
xαιρομαι που το λες γιατι ο περισσοτερος κοσμος την ψυχολογικη κακοποιηση την περναει στο ντουκου ενω πραγματι μπορει να κανει μεγαλυτερη ζημια απο τη σωματικη. Ακομα και μια αστοχη κουβεντα μπορει να κανει μεγαλυτερο κακο απο μια σφαλιαρα χωρις φυσικα να δικαιολογειται ουτε η δευτερη. Δεν ειναι τυχαιο που λεμε οτι η γλωσσα κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει.
κι ήσουν φως μου,

Απάντηση

Επιστροφή στο “Το παιδι μου κι εγω”