Το εγχειρίδιο του καλού κηπουρού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Το εγχειρίδιο του καλού κηπουρού

Δημοσίευση από Μανώλης » Πέμ Μαρ 20, 2014 8:33 pm

Το εγχειρίδιο του καλού κηπουρού - Η σωστή προετοιμασία
Θέλεις να ηρεμήσεις και να ξεφύγεις από την καθημερινότητα και το στρες; Ασχολήσου με την κηπουρική… κάνει καλό και είναι και η κατάλληλη εποχή για να ξεκινήσεις. Σε αυτό το άρθρο θα βρεις όσα χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις να βάζεις πράσινο στη ζωή σου!

Οργανώσου! Πάρε χαρτί και μολύβι και απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις:
Τι βλέπω στον χώρο που θα φυτέψω;
Έχει ήλιο ή σκιά;
Το χτυπάει ο αέρας;
Πόσο κρύο έχει το χειμώνα και πόση ζέστη το καλοκαίρι;
Βρέχει αρκετά;
Έχω το νερό που χρειάζομαι όλο το χρόνο;
Θέλω να κρύψω το γείτονα, το διπλανό τοίχο ή να τονίσω μια ωραία πέτρα στον κήπο μου;
Έχω χρόνο να ασχοληθώ με τα φυτά μου;
Πόσα χρήματα θέλω να ξοδέψω;

Αφού απαντήσεις στις ερωτήσεις μπορείς να επισκεφτείς ένα κέντρο κήπου για να προμηθευτείς τα απαραίτητα.

Τι χρειάζεται να αγοράσεις;
Αν είναι η πρώτη φορά που ασχολείσαι με την κηπουρική και τα φυτά πρέπει να αγοράσεις τον απαραίτητο εξοπλισμό. Χρειάζεσαι γάντια, σκαλιστήρι, φτυαράκι και ένα καλό ψαλίδι κλαδέματος. Επίσης, χρειάζεσαι γλάστρες αν πρόκειται να φυτέψεις στο μπαλκόνι σου. Υπάρχουν στην αγορά γλάστρες διαφορετικών μεγεθών, υλικών και σχημάτων. Για τις γλάστρες σου θα χρειαστείς το κατάλληλο χώμα σε ποσότητα ανάλογη με τον αριθμό των γλαστρών σου. Εικόνα

Στα κέντρα κήπου θα βρείς χώματα με διαφορετικές συστάσεις κατάλληλα για όλες τις επιλογές των φυτών που θα κάνεις. Με τη βοήθεια του προσωπικού του κέντρου κήπου επίλεξε φυτά που ανταποκρίνονται στις απαντήσεις που έχεις δώσει. Έτσι, θα φυτέψεις το κατάλληλο φυτό στην κατάλληλη θέση που θα ταιριάζει με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στο χώρο σου και θα καλύπτει τις διακοσμητικές σου ανάγκες.

Επιστροφή στο σπίτι
Τώρα έχεις όλα τα απαραίτητα για να φυτέψεις στον κήπο ή το μπαλκόνι σου. Τοποθέτησε τα φυτά στις θέσεις που θέλεις να τα φυτέψεις για να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Κάνε τις απαραίτητες αλλαγές, όπου δεν σου αρέσουν οι συνδυασμοί και ξεκίνησε να φυτεύεις.
Εικόνα
Φωτιά ζεσταίνει το κορμί και γνώση το μυαλό μου
Μα όσα κι αν μάθω λιγοστά είναι για τον Θεό μου

fotini

Re: Το εγχειρίδιο του καλού κηπουρού

Δημοσίευση από fotini » Πέμ Μαρ 20, 2014 9:09 pm

Βλέπω αγαπητέ συγκάτοικε, πως το θέμα της Κηπουρικής το πήρες πραγματικά στα σοβαρά. Κι εγώ που νόμιζα πως αστειευόσουν... :103:

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Παρ Μαρ 21, 2014 8:31 pm

Προσπαθώ να σας ομορφύνω το περιβάλον λιγάκι και να κάνω πιο όμορφο το εξοχικο μας δινοντας κάποιες συμβούλες κηπουρικής.
Αλλοί δε κάνουν τη δουλειά που τους έχει ανατεθεί από τον ΑΠΟΣΤΟΛΗ ονόματα δε λέμε καρφί δεν είμαι κάτι για τζάμια να καθαριστούν κάτι για βαψιμο εξοχικου.
Καλά δε τα λέω ΑΠΟΣΤΟΛΗ για πες;

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Παρ Μαρ 21, 2014 8:42 pm

Έχεις εξοπλιστεί με τα απαραίτητα για να ασχοληθείς με την κηπουρική και είσαι έτοιμος να φυτέψεις τα πρώτα σου φυτά; Μάθε πως με εύκολα και απλά βήματα!

Πως θα φυτέψω;
Εικόνα
1. Η διαδικασία της φύτευσης είναι απλή αρκεί να γίνεται με προσοχή:

2. Αφού αποφασιστεί το σημείο φυτεύσεως σκάβουμε ένα λάκκο ανάλογης διαμέτρου με αυτή της μπάλας του φυτού που θα φυτέψουμε.

3. Αν το χώμα δεν είναι καλής ποιότητας προσθέτουμε στο πάτο του λάκκου λίπασμα ή καλύτερης ποιότητας χώμα.

4. Αφαιρούμε τη μπάλα του φυτού από τη γλάστρα και την τοποθετούμε μέσα στο λάκκο.

5. Γεμίζουμε το λάκκο με χώμα και πιέζουμε ελαφριά, ώστε να έρθει σε καλή επαφή με το χώμα η μπάλα.

6. Κάνουμε καλό πότισμα ενώ, στηρίζουμε όπου αυτό κρίνεται απαραίτητο (κυρίως τα δένδρα και τα αναρριχώμενα). Το δέσιμο πρέπει να γίνεται με εύκαμπτο και μαλακό υλικό, ώστε να μη προκληθεί πληγή στον κορμό του φυτού.

Αν φυτέψουμε σε γλάστρα τότε η διαδικασία είναι ακόμα πιο απλή:

1. Τοποθετούμε στον πάτο της γλάστρας μερικά σπασμένα κεραμίδια ή μικρές πέτρες για να μην κλείνουν οι τρύπες που φεύγει το νερό.

2. Τοποθετούμε λίγο από το χώμα που αγοράσαμε.

3. Βγάζουμε την πλαστική γλάστρα από το φυτό και το τοποθετούμε στην γλάστρα μας.

4. Προσθέτουμε χώμα προσέχοντας να γεμίσουμε καλά τα κενά και να σκεπάσουμε τη μπάλα χώματος του φυτού.

5. Πιέζουμε ελαφρά και στη συνέχεια ποτίζουμε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Σάβ Μαρ 22, 2014 8:10 pm

Φροντίδα των φυτών
Εικόνα
Αφού αποφάσισες να φυτέψεις πρέπει να είσαι έτοιμος να ασχοληθείς με τα φυτά σου και να παρακολουθείς τις ανάγκες τους. Θα πρέπει να ποτίζεις όποτε χρειάζεται, να σκαλίζεις και να αφαιρείς τα ζιζάνια από το χώμα, να ρίχνεις λίπασμα και να κάνεις τα απαραίτητα κλαδέματα.

Κάθε πότε να ποτίζω τα λουλούδια μου;
Κάθε φυτό έχει τις δικές του ανάγκες και θα πρέπει να μάθουμε ποιες είναι αυτές. Ανάλογα με την εποχή, τη θερμοκρασία, τη θέση το κάθε φυτό χρειάζεται την ανάλογη ποσότητα νερού. Το είδος επίσης θα μας καθοδηγήσει στις ανάγκες για πότισμα. Οι κάκτοι και τα παχύφυτα χρειάζονται λίγο νερό, ενώ άλλα είδη έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε νερό. Επίσης, το χώμα που έχουμε φυτέψει και η ικανότητα του να συγκρατεί νερό θα μα οδηγήσει να φτιάξουμε το κατάλληλο πρόγραμμα ποτίσματος.

Πως πρέπει να ποτίζω τα φυτά μου;
Το νερό πρέπει να πέφτει με ήπιο τρόπο κοντά στη ρίζα του φυτού. Η διάρκεια του είναι τέτοια μέχρι το φυτό να ξεδιψάσει και αυτό θα φανεί από το αν λιμνάζει το νερό. Η στράγγιση επίσης είναι πολύ σημαντική, καθώς υπερβολική συσσώρευση νερού μπορεί να σαπίσει τις ρίζες του φυτού. Επιπλέον, το πότισμα πρέπει να γίνεται τέτοια ώρα ώστε το φυτό να αξιοποιεί το νερό. Έτσι, πρέπει να αποφεύγονται οι ώρες με υψηλές θερμοκρασίες ή έντονο αέρα.

Πόσο συχνά να ποτίζω τα φυτά μου;
Τους ζεστούς μήνες το πότισμα πρέπει να είναι συχνό καθώς το φυτό έχει να αντιμετωπίσει τις υψηλές θερμοκρασίες και την έλλειψη υγρασίας. Καλό είναι να καταβρέχουμε τα φύλλα για να δροσίζεται το φυτό. Άλλα και τους χειμερινούς μήνες το πότισμα πρέπει να συνεχίζεται πιο αραιά. Ο δυνατός και παγωμένος αέρας του χειμώνα μπορεί να προκαλέσει, επίσης, προβλήματα έλλειψης νερού.

Πότε πρέπει να ρίχνω λίπασμα;
Η συχνότητα των λιπάνσεων καθορίζεται από το είδος του φυτού, το στάδιο ανάπτυξής του, την εποχή αλλά και τις δικές μας επιθυμίες για πλούσιο φύλλωμα ή ανθοφορία. Η βασική λίπανση γίνεται προς το τέλος του χειμώνα ενώ η συμπληρωματική όταν το φυτό βρίσκεται σε έντονη ανάπτυξη. Η συμπληρωματική πρέπει να γίνεται περίπου κάθε δυο μήνες εκτός από τους καλοκαιρινούς μήνες. Να ακολουθείτε πάντα τις οδηγίες χρήσης του λιπάσματος για να μην προκαλέσετε προβλήματα στα φυτά σας.

Χρειάζονται τα φυτά μου κλάδεμα;
Το κλάδεμα γίνεται για να αφαιρεθούν τα περιττά κλαδιά, ώστε να βελτιωθεί η ανάπτυξή του φυτού και να ανανεωθεί. Ένα καλό κλάδεμα βοηθά στην ισορροπία της βλάστησης με την ανθοφορία Τέλος, το κλάδεμα προσφέρει αερισμό στο φυτό. Χρησιμοποιούμε πάντα ψαλίδι κλαδέματος καθαρό και καλής ποιότητας. Προσπαθούμε να κόβουμε λοξά, κάνοντας τομές καθαρές και λείες. Το μυστικό είναι να μην προκαλέσουμε πληγές στο φυτό μας. Η εμπειρία και παρατήρηση θα μας καθοδηγήσει για το πότε και πως θα κλαδέψουμε.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ

Δημοσίευση από ΦΩΤΗΣ » Κυρ Μαρ 23, 2014 12:02 am

Μανώλη μιας και τα καταφέρνεις,δεν βάζεις και καμιά πατάτα στις άκρες για τις δύσκολες μέρες;
Ο υπομείνας,εις τέλος ούτος,σωθήσεται.

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Κυρ Μαρ 23, 2014 12:54 am

ΦΩΤΗΣ έγραψε:Μανώλη μιας και τα καταφέρνεις,δεν βάζεις και καμιά πατάτα στις άκρες για τις δύσκολες μέρες;
ΦΩΤΗ Κηπουρό με έκανες στο εξοχικό όχι αγρότη τέλος παντων θα δω τη μπορώ να κάνω.

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Κυρ Μαρ 23, 2014 1:06 am

Εικόνα Αυτές φτάνουν η να βάλω και άλλες
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα Έβαλα ολοκληρο μποστάνι ευχαριστημένος θα βοηθάς όμως και μόνο να τα τρώς.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ

Δημοσίευση από ΦΩΤΗΣ » Κυρ Μαρ 23, 2014 9:02 am

:| [3D Smiles (155) [3D Smiles (104) [3D Smiles (113)
Ο υπομείνας,εις τέλος ούτος,σωθήσεται.

Άβαταρ μέλους
Μανώλης

Δημοσίευση από Μανώλης » Δευ Μαρ 24, 2014 8:45 pm

Πότισες σήμερα;
Εικόνα
Το θερμόμετρο ανεβαίνει και εσύ σκέφτεσαι… πότισα σήμερα; Μια ερώτηση που απασχολεί όλους μας που έχουμε λουλούδια στο μπαλκόνι ή τον κήπο μας. Και όμως το πότισμα είναι μια απλή διαδικασία αρκεί να οργανωθείς και να αγοράσεις τα κατάλληλα εργαλεία.
Εικόνα
Για αρχή μερικά… tips

Πότιζε νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ. Με τον τρόπο αυτό τα λουλούδια θα απορροφήσουν καλύτερα το νερό ενώ η πίεση του δικτύου άρδευσης είναι καλύτερη με αποτέλεσμα το πότισμα να γίνεται πιο γρήγορα και σωστότερα.
Πότιζε στην επιφάνεια του χώματος και όχι πάνω στους τρυφερούς βλαστούς του φυτού.
Πρόσεχε όταν ποτίζεις με λάστιχο να μη ρίχνεις το νερό μόνο σε ένα σημείο γιατί φεύγει το χώμα και μπορεί να αποκαλυφθούν οι ρίζες του φυτού.
Πότιζε κυκλικά τόσο στις γλάστρες όσο και στους λάκκους των φυτών στον κήπο. Αν χρησιμοποιείς αυτόματο πότισμα τότε κατά διαστήματα άλλαζε το σωληνάκι που ποτίζει ώστε να αναπτυχθούν ομοιόμορφα οι ρίζες. Μην τοποθετείς το σωληνάκι πολύ κοντά στον κορμό.
Εικόνα
Πότε πρέπει να ποτίσεις;

Κάθε είδος φυτού έχει διαφορετικές ανάγκες σε νερό. Ο καλύτερος τρόπος για να καταλάβεις πότε τα λουλούδια σου έχουν ανάγκη για νερό είναι να τα παρατηρήσεις. Με τον καιρό θα καταλάβεις και θα ποτίζεις όσο χρειάζεται. Ως γενικό κανόνα πρέπει να ξέρεις ότι αν δεις τα φυτά σου με φύλλα μαζεμένα χωρίς ζωηράδα και τις τρυφερές κορυφές γερμένες προς τα κάτω τότε πρέπει να ποτίσεις αμέσως.
Το καλοκαίρι καλό είναι να ποτίζεις κάθε μέρα (ιδιαίτερα τις μέρες που έχει πάρα πολλή ζέστη). Επιπλέον, να καταβρέχεις τα φύλλα των φυτών για να δροσίζονται αλλά όχι όταν αυτά τα χτυπά ο ήλιος. Πρόσεχε το νερό να μην έχει μεγάλη πίεση για να μην δημιουργηθούν τραυματισμοί.
Το φθινόπωρο και την άνοιξη τα λουλούδια θα χρειαστεί να ποτίζονται δυο με τρεις φορές την εβδομάδα ανάλογα με τις θερμοκρασίες.
Ακόμα και το χειμώνα πρέπει να ποτίζεις αραιά εκτός από τις περιόδους που βρέχει. Επίσης, το μέρος που είναι φυτεμένα τα φυτά σας θα καθορίσει κάθε πότε θα ποτιστούν. Τα φυτά που είναι φυτεμένα στο χώμα του κήπου μπορούν να ποτίζονται πιο αραιά. Αντίθετα, τα φυτά που είναι μέσα σε γλάστρες, πήλινες, τσιμεντένιες ή πλαστικές, πρέπει να ποτίζονται τακτικότερα.

Τέλος, κάνε το τεστ του χώματος για να δεις να χρειάζεται να ποτίσεις. Βάλε τα δάχτυλά σου μέσα στο χώμα 2 με 3 εκατοστά ώστε να διαπιστώσεις αν υπάρχει αρκετή υγρασία. Πολλές φορές η επιφάνεια του χώματος μπορεί να φαίνεται ξερή αλλά στο εσωτερικό του να υπάρχει αρκετή υγρασία.

Και αν έχω αυτόματο πότισμα;

Αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις αυτόματο πότισμα, στο εμπόριο θα βρεις υλικά και ολοκληρωμένα σετ για τα φυτά σου, ακόμα και για μερικές γλάστρες. Εγκατέστησε το σύστημα σύμφωνα με τις οδηγίες μερικές εβδομάδες πριν φύγεις για διακοπές. Έτσι, θα έχει όλο το χρόνο να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Ένα σετ αυτόματου ποτίσματος πρέπει να περιλαμβάνει τα παρακάτω:
Προγραμματιστής με μπαταρία ή με ρεύμα
Ηλεκτροβάνες τόσες όσες είναι απαραίτητες για σωστό πότισμα. Συγκεκριμένα στο μπαλκόνι συνήθως χρησιμοποιείται ένας τύπος προγραμματιστή που είναι ταυτόχρονα και ηλεκροβάνα.
Μπεκάκια ή εκτοξευτήρες αν υπάρχει γκαζόν στον κήπο.
Σωλήνες διαφόρων διατομών από πολυαιθυλένιο. Ιδιαίτερα για το μπαλκόνι υπάρχουν σωλήνες λευκοί ή διάφανοι ώστε να μην φαίνεται άσχημο το συνηθισμένο μαύρο χρώμα των σωλήνων.
Εξαρτήματα συνδεσμολογίας

Αν χρησιμοποιείς ήδη αυτόματο πότισμα τότε μη ξεχάσεις να ελέγξεις τη μπαταρία λειτουργίας (για προγραμματιστές με μπαταρία). Επίσης, κάνε ένα έλεγχο στα μπεκάκια και τα φίλτρα ώστε να τα καθαρίσεις από άλατα ή άλλα στερεά υλικά. Τέλος, κάνε δοκιμές ώστε να σιγουρευτείς ότι λειτουργεί καλά και ποτίζει όσο χρειάζεται.

Στο εμπόριο θα βρεις και άλλους τρόπους να ποτίσεις τα φυτά σου κυρίως τις μέρες που θα είσαι διακοπές και δεν θέλεις να ζητήσεις από τον μπαμπά ή τη μαμά να έρχεται να ποτίζει. Στα κέντρα κήπου και τα ειδικά καταστήματα θα βρεις ένα ειδικό ζελέ που δεσμεύει νερό ίσο με 3 φορές το βάρος του και το αποδεσμεύει αργά οπότε διατηρεί την επιθυμητή υγρασία. Το ζελέ αυτό πρέπει να τοποθετηθεί στο χώμα σε βάθος περίπου 5 εκατοστών. Ακολούθησε τις οδηγίες είναι εύκολες.

Παράλληλα, μπορείς να αγοράσεις τις ειδικές σακούλες στις οποίες τοποθετείται ένα ειδικό βαμβακερό φιτίλι. Γέμισε τις σακούλες με νερό, τοποθέτησε το φιτίλι στη σακούλα και την άλλη άκρη στο χώμα της γλάστρας σου και θα ποτίσεις για μερικές μέρες τα φυτά σου.

Tips για καλύτερη διαχείριση νερού…

Σκάλισε την επιφάνεια του χώματος ώστε το νερό να περνά πιο εύκολα στο εσωτερικό του και να μην μένει μόνο επιφανειακά.
Τοποθέτησε στην επιφάνεια του χώματος, πριονίδι, χαλίκι ή βότσαλο ώστε να διατηρείται περισσότερο η υγρασία.
Βάλε τις γλάστρες στο μπαλκόνι σε ομάδες ώστε η υγρασία που εξατμίζεται από το ένα φυτό να απορροφάται από το άλλο.
Πότιζε νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ.
Τα λουλούδια στις γλάστρες να τα ποτίζεις όταν έχει στεγνώσει τελείως η επιφάνεια του χώματος.
Αφαίρεσε τα ζιζάνια από τις γλάστρες και τον κήπο ώστε να μην ανταγωνίζονται τα φυτά σου.

Το σωστό πότισμα θέλει τρόπο και όχι κόπο. Και μην ξεχνάς… να ποτίζεις έτσι ώστε να διατηρήσεις τα φυτά σου σε καλή κατάσταση αλλά να μην κάνεις και σπατάλη νερού.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κηπουρικη”