Γκαζι αντι για βενζινη;;;;

Περί αυτοκινήτων
Άβαταρ μέλους
ψυχούλα

Γκαζι αντι για βενζινη;;;;

Δημοσίευση από ψυχούλα » Δευ Μάιος 02, 2011 9:13 pm

Αληθεια ξερει κανεις, συμφερει πραγματι να κανει κανεις μετατροπη στο αυτοκινητο ωστε να κινειται αν θελει και με γκαζι;;; μηπως ειναι επικινδυνο;;;
Και συ έφεγγες στη μέση όλου του κόσμου,
κι ήσουν φως μου,
κατακόκκινη νιφάδα σε γιορτή
σε γιορτή που δεν ξανάδα στη ζωή μου τη σκυφτή.

Άβαταρ μέλους
aposal

Re: Γκαζι αντι για βενζινη;;;;

Δημοσίευση από aposal » Δευ Μάιος 02, 2011 10:22 pm

Τι θέματα μας βάζεις...
Εγώ θα ρωτούσα πρώτα το συνεργείο που κάνω κάθε χρόνο service, θα διάβαζα ό,τι υπάρχει στο διαδίκτυο και θα ρωτούσα και κάποιους άλλους φίλους που εμπιστεύομαι.
Προς τον παρόν δεν έχω καμία διάθεση να αλλάξω καύσιμο. Το Corollάκι (1.600 cc) δεν καίει πολύ, ιδιαίτερα αν δεν ξεπερνάω τα 110 Km/h.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
stathis73

Δημοσίευση από stathis73 » Σάβ Μάιος 07, 2011 8:37 am

ψυχούλα έγραψε:Αληθεια ξερει κανεις, συμφερει πραγματι να κανει κανεις μετατροπη στο αυτοκινητο ωστε να κινειται αν θελει και με γκαζι;;; μηπως ειναι επικινδυνο;;;
Ψυχουλα ακου να σου πω κανα δυο πράγματα λόγο του οτι έχω καποια ακούσματα για την Υγραεριοκίνηση.

Μια σωστή εγκατάσταση με ιταλικά προϊόντα (μπουκάλα, κτλ)στοιχίζει γύρω στα 2000 με τοποθέτηση οπως την κάνει η Σουμπαρου στα αυτοκίνητα της, δηλαδή το αεριο μέσω των μπεκ πέφτει μεσα στον κινητήρα σαν βενζίνη δηλαδή σε υγρη μορφή και ταυτόχρονα λιπαίνει και τους κυλίνδρους μειώνοντας τις πιθανότητες να δημιουργήσει πρόβλημα στον κινητήρα.

Τώρα ολα αυτα με την προϋπόθεση οτι το αυτοκίνητο σου επιδέχεται μετατροπή, γιατι εχει μερικά που δεν δίνεται εγγύηση αλλά ουτε και το προτείνον, μάλιστα το αντίθετο (υπάρχει μια μπλακ λιστ) θα έλεγα μα κάποια αυτοκίνητα.

Τωρα κατι αλλο που άκουσα εχθες ειναι οτι η κυβέρνηση θα βάλει φορο κατανάλωσης στο αεριο (για αυτοκίνητα μονο , οχι για τα σπίτια) και θα πωληται απο τον 6 μηνα κάπου κοντά στο 1,300 δηλαδή σχεδόν κοντα με την βενζίνη.

Ειμαι της άποψης να περιμένεις λίγο και μετά εαν δεις οτι παραμένουν οι τιμες στα ιδια επίπεδα.......................να το κάνεις.........γιατί οχι;
Tα δειλά των εχθρών σας πλήθη καταφρονήσατε, την κόμην πάντα ο θρίαμβος στέφει των υπέρ πάτρης κινδυνευόντων

AngelsGR

Δημοσίευση από AngelsGR » Παρ Μάιος 13, 2011 4:00 pm

εχω βαλλει αεριο στο αυτοκινητο μου, ενα Opel Corsa 1.4 και εχω ηδη κανει 20.000 χλμ. Η τιμη που μου κοστισε ηταν 1000Ε. Τα περισσοτερα ειναι ιταλικα συστηματα και θεωρουνται τα καλυτερα. Στα υπερ ειναι οτι θα εχεις μια εκπτωση στα καυσιμα της ταξης του 40%. Η τιμη στο αεριο μπορει να ειναι στην μεση σε σχεση με την βενζινη, αλλα η καταναλωση με το αεριο ανεβαινει. Η αποδοση του κινητηρα ΔΕΝ πεφτει, δεν θα δεις καμια απολυτως διαφορα. Στα μειον τωρα ειναι οτι θα χασεις την θεση της ρεζερβας σου ή χωρο απο το πορτμπαγκαζ σου για να μπει η δεξαμενη που θα μπαινει το αεριο. Επισης δεν θα μπορεις να τρεχεις οσο ετρεχες με την βενζινη. Επειδη το αεριο δεν ειναι τοσο λιπαντικο καυσιμο, ο κινητηρας ανεβαζει μεγαλυτερες θερμοκρασιες. Αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να τρεχεις με 160 για αρκετη ωρα. Αν εχεις ελαφρυ ποδι, τοτε ολα μια χαρα. Πραγματι υπαρχουν καποια αυτοκινητα που εχουν θεμα με το αεριο διοτι ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες. Αυτα ειναι κυριως τα ασιατικα αυτοκινητα. Και γι' αυτα ομως υπαρχει λυση. Τοποθετειτε μια εξτρα συσκευη που λυπαινει τον κινητηρα και το κοστος της ειναι περιπου στα 100Ε.

Άβαταρ μέλους
aposal

Δημοσίευση από aposal » Τρί Ιούλ 26, 2011 11:26 am

Το περιοδικό "4ΤΡΟΧΟΙ" του Ιουλίου έχει ένα αφιέρωμα στα αυτοκίνητα με υγραεριοκίνηση. Μετά από τεστ διαφόρων αυτοκινήτων όλων των κατηγοριών (από μικρότερα έως μεγαλύτερα), το συμπέρασμα που προκύπτει είναι όπως περίπου το περιέγραψε ο Κων/νος (AngelsGR). Δεν γνωρίζω μόνο αν ισχύει αυτό περί υψηλής θερμοκρασίας. Κατά τα άλλα, Οι επιδόσεις είναι περίπου οι ίδιες, με μια ελαφρά υπεροχή του υγραερίου στις χαμηλές στροφές και της βενζίνης στης υψηλές.
Η κατανάλωση σε υγραέριο είναι λίγο υψηλότερη σε σχέση με αυτήν της βενζίνης, αλλά επειδή το κόστος κτήσης του υγραερίου είναι στο 50% του αντίστοιχου κόστους της βενζίνης, η συνολική οικονομία είναι αυτή που ανέφερε ο Κώστας.
Τώρα, ανάλογα με το πόσα χιλιόμετρα κάνει κάποιος ετησίως, το κόστος τοποθέτησης του πακέτου μετατροπής, μπορεί να αποσβεστεί σε 1-2 χρόνια.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

TRUE

Δημοσίευση από TRUE » Τρί Ιούλ 26, 2011 9:00 pm

Έχω την άποψη πως η υγραεριοκίνηση χωρίζεται σε δύο κατηγορίες:

α) Σε καινούρια αυτοκίνητα
β) Σε παλαιά αυτοκίνητα

Αν κάποιος θέλει να το βάλει σε καινούριο αυτοκίνητο, τίθεται το ερώτημα: Γιατί να μην το αγοράσει απευθείας με δυνατότητα υγραεριοκίνησης; Έχεο διαφορά στο κόστος, ο ενδιαφερόμενος βάζει κάτω το κομπιουτεράκι και αποφασίζει. Αν το αγοράσει δίχως δυνατότητα υγραεριοκίνησης και θέλει να κάνει μετατροπή, τότε αυτή θα πρέπει να γίνει αποκλειστικά από την εκάστοτε αντιπροσωπεία, ειδάλλως χάνεται η εγγύηση και είναι κρίμα όταν τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν εγγύηση αρκετά χρόνια.

Αν πάλι πρόκειται για παλαιότερο αυτοκίνητο, για να γίνει συμφέρουσα η μετατροπή, πρέπει να γίνει η ανάλογη απόσβεση, πράγμα που σημαίνει ότι το σαραβαλάκι πρέπει να διανύσει αρκετά χιλιόμετρα που ίσως (ανάλογα με την παλαιότητα) να μην έχει. Γι' αυτό προσοχή.

Επίσης οι τιμές του υγραερίου στην Ελλάδα βρίσκονται σε συνάρτηση με το πετρέλαιο. Μια εξίσωση τιμών πετρελαίου κίνησης και θέρμανσης θα ήταν καταστροφική για την τσέπη εκείνου που θα κάνει τη μετατροπή. Σαφώς και πάλι θα συμφέρει αλλά η απόσβεση θα πάρει αρκετό περισσότερο χρόνο.

Τέλος ενημερωθείτε γαι το πού μπορείτε να βρείτε υγραέριο. Αν είναι να κάνετε 10 χιλιόμετρα για να εφοδιαστείτε, νομίζω πως είναι δώρον άδωρον.

Συνοπτικά, προσωπικά με τα σημερινά δεδομένα δεν θα έκανα μετατροπή, αν ήταν θα το αγόραζα καινούριο και πάντα σε συνάρτηση με το κομπιουτεράκι. Αν έκανα πολλά χιλιόμετρα στην πόλη θα αγόραζα κάποιο υβριδικό. Εκτός πόλης και με φειδώ στο γκάζι, οικονομικά μπορεί να γίνουν και τα βενζινοκίνητα. Έχω ένα Ford Focus 1.6 τριετίας, πριν ένα χρόνο έκανα μια δοκιμή οικονομίας και κατάφερα να κάνω 463 χιλιόμετρα με μέση τελική κατανάλωση (τσεκαρισμένη) 5 λίτρα στα 100 χλμ. (ο κατασκευαστής δίνει 5,5 λίτρα).

Για μένα η ελληνική αγορά δεν είναι ακόμη έτοιμη για υγραεριοκίνηση.

Άβαταρ μέλους
aposal

Δημοσίευση από aposal » Τετ Ιούλ 27, 2011 9:15 am

Σωστές οι παρατηρήσεις σου Κώστα (True). Ούτε εγώ θα κάνω μετατροπή στο 8ετές Toyota Corolla μου, αφού στα ταξίδια που κάνω μπορεί να οδηγηθεί αρκετά έως πολύ οικονομικά. Ένας ακόμη λόγος που δεν θα κάνω τη μετατροπή είναι ότι δεν εμπιστεύομαι πλήρως τα Ελληνικά συνεργεία.

Άβαταρ μέλους
ψυχούλα

Δημοσίευση από ψυχούλα » Παρ Ιούλ 29, 2011 9:43 am

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Παντως το mitsubishi μας κανει καθημερινα παρα πολλα χιλιομετρα. Εχει κανει μεσα σε 3 χρονια 140.000 χιλιομετρα.
Και συ έφεγγες στη μέση όλου του κόσμου,
κι ήσουν φως μου,
κατακόκκινη νιφάδα σε γιορτή
σε γιορτή που δεν ξανάδα στη ζωή μου τη σκυφτή.

Άβαταρ μέλους
aposal

Δημοσίευση από aposal » Παρ Ιούλ 29, 2011 2:12 pm

Απορώ πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν νοήμονα όντα που να αγοράζουν Μησουσβήσει...

TRUE

Δημοσίευση από TRUE » Παρ Ιούλ 29, 2011 8:03 pm

aposal έγραψε:Απορώ πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν νοήμονα όντα που να αγοράζουν Μησουσβήσει...
Δεν το ξέρεις το ανέκδοτο; "Ιαπωνική τεχνολογία"! :21:

Εγώ κάθε φορά που το ακούω κρατιέμαι να μη σκάσω από τα γέλια ενώ κοιτώ αυτόν που εκστόμισε αυτή τη μπαρούφα σαν εξωγήινο.

Τουλάχιστον στα Mitsubishi θα πρέπει να δουλεύει τέλεια ο κλιματισμός, στα κλιματιστικά πράγματι είναι οι καλύτεροι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητα”